ОМЛЕТ С ТИКВИЧКИ
Ето я моята evergreen рецепта за обяд!
Моят спасителен пояс, който „закрепя положението“ поне веднъж седмично! Ваше величество омлета! Когато няма нищо за ядене у дома или няма време (разбирайте търпение от малкия инквизиор) или пък просто нямам желание за кулинарстване, винаги опирам до яйца – варени, бъркани, на очи, омлети. И смело мога да кажа, че съм голям майстор на последните. А това е така заради голямата практика (разбирайте става най-бързо – съответно готвя най-често). Рецептата, която ще споделя, е малко по-различна, но адски вкусна и някак с лятна нотка.
Вероятно си мислите „голяма рецепта - няма що! Омлет, при всички положения няма къде да сбъркаме“. Е, дори и за омлет се иска малко майсторлък, защото риск има и омлетът вместо в чинията може да свърши в кофата. Споделям ви няколко съвета за перфектния омлет.
Кои са най-често допусканите грешки, при приготвянето на омлет?
- Не разбивате достатъчно добре яйцата.
Най-добрият омлет става, когато яйцата са разбити добре, сместта е хомогенна, със светложълт цвят и с леки балончета. - Добавяте мляко или друга течност.
В сместа за омлета трябва да има едно-единствено нещо – яйца. Без мляко, вода, сода, сметана. Тези съставки само ще го направят по-воднист, лигав и залепящ за тигана. - Прекалявате с количеството яйца.
Колкото и да ви се иска с един тиган да нахраните цялото семейство, няма да стане. Идеалният омлет се получава с 2, максимум 3 яйца и е в единична доза. Ако искате втора порция, по-добре разбийте нови 2 яйца и изпечете. - Използвате неподходящ тиган (по-голям размер).
Ако не искате омлетът да се разкъса или плънкната му да изтече, трябва да съобразите големината на тигана – не повече от 20 см в диаметър за омлет с 2-3 яйца, и задължително с незалепващо покритие. - Не преценявате температурата.
Ако тиганът ви е прекалено горещ, това ще доведе до загоряло дъно на омлета и водниста, недосготвена повърхност. За да го избегнете, нагласете котлона на умерена до ниска температура. - Не наблюдавате процеса на изпичане.
След като яйцата са се стегнали леко, наклонете тигана настрани, така че частта, която все още е водниста, да се разлее по ъглите за хрупкави краища. - Не сте подготвени с плънка.
Когато правите омлет, всичко е въпрос на минути. Така че трябва да подготвите всичко предварително – нарязано, настъргано, предварително сготвено (зеленчуци).Също така, не слагайте повече от 2 супени лъжици плънка на омлет, така няма опасност той да се разпадне, когаато го сгъвате.
Моите допълнителни трикове:
- Когато разбивам яйцата добавям 1 с.л. зехтин. Омлетът става по-пухкав и не залепва.
- Преди да излея омлета, тиганът е загрят, а след това намалям котлона на най-слабата степен.
- Когато воднистата част на омлета се сгъсти леко, изключвам котлона, а след като го прегъна, свалям от котлона и оставям в горещия тиган за още 2-3 минути. По този начин избягвам долният край да загори или стане сух и твърд.
Информацията в тази публикация, както и всичко в блога е с информативен характер. Не давам медицински съвети! Посочените възрасти са тези, в които аз съм въвела съответните продукти. Проследяването на захранването и следенето на здравословното състояние на вашето дете трябва да се осъществява от педиатър. Винаги се съветвайте с него при въвеждането на нови храни!
➤ 2 яйца
➤ 1/2 тиквичка
➤ 1/3 ч.ч настърган кашкавал (чедър, моцарела или друг вид твърдо сирене)
➤ 1 с.л. зехтин
Яйцата се разбъркват със зехтина на пяна и сместа се оставя на страна.
Тиквичката се измива и нарязва на шайби, които се запичат (с малко зехтин) на тиган от двете страни. Котлонът се намаля и се добавят рзабитите яйца. Минутка, две по-късно и настъргания кашкавал.
Преди пълна готовност, котлонът се изключва, а омлетът се затваря/прегъва и оставя в тигана за още няколко минути.
Отзиви