ЗАХРАНВАНЕ С ЯЙЦА
Яйцата са изключително ценен източник на полезни хранителни вещества – белтъци, мазнини, витамини, минерали, микроелементи и др. В едно кокоше яйце се съдържат още значителни количества витамини и минерали, от които по-важни са витамините A, D, E, B2, B6, B12, PP, както и минералите калий, калций, натрий, магнезий, желязо, фосфор, сяра, хлор, микроелементи като мед, цинк, манган, селен, важни нутриенти като холин, фолиева и пантотенова киселина и др.
Всичко това прави яйцето незаменим и задължителен продукт в бебешкото и детско меню.
Как и кога обаче да го въведем?
Препоръките за захранване у нас и в западните страни се различават. В Англия например, въвеждат при захранването цяло яйце, докато у нас е прието първо да се въвежда жълтък (към 7-ми месец), а белтък едва към годинка.
Последните съвременни изследвания обаче доказват ползите на ранното въвеждане на храни алергени (какъвто е яйчният белтък).
В Америка консултативният комитет от учени и лекари, в областта на храненето (DGAC), специализирани в областта, се свиква на всеки 5 години, за да издадат официален набор от препоръки за хранене (за американците). Най-новият научен доклад за периода 2020-2025 г. съдържа и първите препоръки, по отношение на диетата за бебета от раждането до 24-тия месец. Той разглежда и обобщава наличните изследвания по много ключови въпроси и притеснения, които родителите може да имат, относно храненето на бебето. В този последен доклад, както в предходни такива, яйцата се препоръчват като важна първа храна за бебетата. Според съвременните изследвания най-доброто време за започване е около 6-месечна възраст (в комуникация с педиатър), когато са налице признаците за готовност за развитие на твърда храна.
Материалът в тази публикация, както и всичко в страничката, е с информативен характер. Не целя да давам медицински съвети или да убеждавам някой в определени методи или тенденции на захранване. Тук споделям личния си опит, както и какво съм научила, откакто активно се интересувам от бебешко и детско хранене, а целта е да ви помогна да направите СВОЯ информиран избор. Проследяването на захранването и следенето на здравословното състояние на вашето дете трябва да се осъществява от вашия личен лекар или педиатър.
Информацията в тази публикация, както и всичко в блога е с информативен характер. Не давам медицински съвети! Посочените възрасти са тези, в които аз съм въвела съответните продукти. Проследяването на захранването и следенето на здравословното състояние на вашето дете трябва да се осъществява от педиатър. Винаги се съветвайте с него при въвеждането на нови храни!
Ако ви предстои да въведете жълтък в менюто на вашето бебе или просто търсите идеи как да го вмъкнете в дадено ястие ви споделям 4 бързи и лесни мини рецепти.
Използвана литература
https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2015/04/08/zdravoslovno-hranene-karmacheta.pdf
https://publications.aap.org/pediatrics/article/140/1/e20163459/37999/Eggs-in-Early-Complementary-Feeding-and-Child?autologincheck=re
Отзиви