ЗАХРАНВАНЕ С МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ
Преди време обещах, че ще направя статия за захранването с млечни продукти и ето че успях!
Темата е доста обширна и отне повече време отколкото предполагах. Вярвам обаче, че чакането си заслужаваше. Статията отговоря на максимално много въпроси (които ми зададохте в социалните мрежи), достатъчно кратко, но същевременно разбираемо. А ето и отговорите:
Кога и как да захраня с прясно мляко?
Американската академия по педиатрия (APA) препоръчва прясно мляко (като напитка) да се въведе в менюто на детето НЕ по-рано от 12 месечна възраст. Препоръчителното дневно количество прясно мляко е около 200-250 мл., приемани след навършването на годинка.
Може да предложите прясно мляко като част от печиво или друго термично обработено ястие още от 8+ месеца.
Кога и как да захраня с кисело мляко?
Консумацията на кисело мляко в ранна детска възраст има потенциал да предотврати развитието на атопичен дерматит и сенсибилизация към храната. Има положителен ефект върху инфекциозната диария и върху състава на чревната микробиота.
Повечето педиатри у нас препоръчват въвеждане около 10-ти месец, въпреки че в други страни се въвежда още по-рано.
Започнете захранването с 1-2 лъжички и постепенно увеличавайте количеството до 200 гр.
Мога ли да използвам мляко в рецепти?
Млякото в печива или приготвено по друг начин чрез термична обработка, се счита за безопасно за бебета на 8 месечна възраст, които нямат фамилна анамнеза за алергии. Винаги спазвайте правилото за въвеждане "на три дни" и не предлагайте други нови храни по време на въвеждането на мляко в печива.
Защо въвеждането на прясно мляко е различно от това на киселото?
Медицинската общност се притеснява, че ако пълномасленото краве мляко се въведе при бебе под 1 година , родителите могат да спрат кърмата и/или адаптираното мляко. Биха го използвали като заместител, а това би било изключително опасно за здравето на бебето. Млякото/млечните продукти възпрепятстват усвояването на желязото в организма, затова ранното му въвеждане може да доведе до желязодефицитна анемия.
При култивирането на кисело мляко или сирене лактозата вече се е разградила, а млечните протеини са отстранени или ограничени, така че продуктът е по-лесно смилаем. Хора с непоносимост към лактоза често могат да консумират кисело мляко или сирене без проблеми. Същото важи и за някои хора с алергии към млечни протеини (казеин или суроватка).
Кравето мляко е много по-трудно за усвояване от кърмата или адаптираното мляко. ,
Млякото само по себе си не съдържа всички хранителни вещества като кърмата или формулата и никога не трябва да се използва за заместител преди навършване на 1 година.
Ранното излагане на протеини от краве мляко увеличава риска от развитие на алергии.
Кога и как да въведа краве сирене?
Сиренето е здравословно допълнение към диетата на вашето бебе и има редица хранителни ползи. Може да се въведе още в 8-мия месец, при условие, че детето няма алергии към млечни продукти.
Започнете с предлагането на по-леки сирена като рикота, крема сирене, моцарела и постепенно преминете към по-твърди сирена, като пармезан и чедър.
Бебетата и малките деца не трябва да консумират меки сирена от непастьоризирано мляко, узрели с плесен. Такива са бри, камембер, рокфорд, зряло козе и др. Има по-висок риск тези сирена да носят бактерия, наречена листерия.
Бяло саламурено сирене предлагайте обезсолено (накиснато във вода за 24 часа и измито) .
Кога и как да въведа масло?
Кравето масло обикновено е първият млечен продукт, с който се сблъсква захранващото се бебе. Препоръчително е да се въведе между 7-8 месечна възраст. Количеството трябва да е колкото лешник, предложено един път на ден.
Много майки избират първо да въведат гхи. Това е пречистено краве масло, разтопено по специална технология, което съдържа по-малко млечни протеини. Съответно е нискоалергично и има много полезни качества.
Когато избирате масло следете за съдържанието на вода. В България според БДС то не бива да надвишава 45%.
Кога и как да предложа овче, козе и биволско мляко и млечни продукти?
Важат основните правила, като при въвеждането на краве продукти. Пресните млека се консумират след навършване на 1 година. Млечните продукти трябва да са от пастьоризирано мляко, с висока масленост. По възможност с ниско съдържание на сол. Въвеждат се поетапно след краве продуктите.
Козето и овче мляко имат висока концентрация на минерали и протеини, но по-малко фолат, отколкото е небходимо за нуждите на дете. Някои проучвания доказват, че изключителната консумация на козе мляко е свързано с голяма честота на анемии.
Кога и как да въведа кашкавал?
Препоръчително е да се въведе след 12 месечна възраст, а някои родители избират и след 18 месечна. Причината за късното му въвеждане не са опасения от алергия или нещо подобно. На тази възраст неалергичното дете се предполага, че е отдавна захранено с млечни продукти. Причината за избягването му е голямото съдържание на сол и невъзможността да се обезсоли, както саламуреното сирене.
Въпреки това, в някои страни кашкавалът се въвежда по-рано, в малки количества, като не се предлага ежедневно. За предпочитане е да се подбира такъв с по-ниско съдъжание на сол.
Как да изберем качествени млечни продукти на пазара?
Винаги избирайте пълномаслени млечни продукти. Мазнините и мастните киселини са от съществено значение за развитието на мозъка. НЕ давайте на бебето нискомаслени, 1-2% продукти до навършване на 3 години, освен ако педиатърът ви не е препоръчал друго.
Обърнете внимание на съдържанието. Добре е при избора на кисело мляко закваската да е жива и да няма примеси на нишесте, консерванти и емулгатори. Изберете мляко в началото на годността му и консумирайте в същия ден, защото тогава живите бактерии са най-много в тях и най-полезни. Основно залагйте на чисти и натурални продукти.
Използвана литература
https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2791650/?fbclid=IwAR3Ro_UUnA2Qc9wjWP-bkvIANTUImsT0sYMxv6WlSx4ZlbNDQjMZlYLD3sA
Отзиви