ВЪВЕЖДАНЕ НА КИВИ
Сезонът на цитрусите и любимото киви е вече тук. Чудите ли се дали е възможно да предложите на вашето бебе, кога и в какви количества? Тази статия ще ви даде отговорите, но нека започна с нещо любопитно. Знаете ли, че кивито е единственият познат ни източник на ензима актинидин. Вътрешността, семената и кората на кивито са богати на силните срещу болести полифеноли, витамин С, витамини от група В (В1, В2, В6, В9), А, РР, Е, бета-каротин, както и минерали като цинк, фосфор, калций, желязо и омега-3 мастни киселини. Но именно съдържанието на актинидин определя кивито като функционална храна с изключително храносмилателно значение. Актинидинът смила много и различни видове белтък (протеин), включително този в киселото мляко, риба тон, сирена и сурови яйца.
Алерген ли е кивито?
Алергията към киви не е често срещана, въпреки че хора със синдром на орална алергия (известен още като алергия към полени) могат да бъдат чувствителни към плода. Този синдром включва локални алергични реакции около устата, устните, езика и гърлото. Те са леки и се изразяват в бодливо, сърбящо или мравучкащо усещане. Възможно е да се развие обрив в контактната зона с плода. Голямото съдържание на аскорбинова киселина може да доведе и до подсичане при някои бебета. Често децата, които имат алергия към киви, са с повишен риск за алергии към маслини, маково семе, авокадо, лешници и праскови.
Кога да въведем киви в менюто на бебето?
Според най-новите изследвания (The British Allergy foundation; American academy of pediatrics), това може да стане още в 6-тия месец. Според тези организации няма доказателства в подкрепа на забавеното въвеждане на алергени. Даже обратното - по-дългото отлагане на въвеждането им (след 12 месечна възраст) може да увеличи риска от развитие на алергия към дадената храна.
В България педиатрите препоръчват кивито да се въведе между 8 и 10-ти месец, тъй като високото съдържание на аскорбинова киселина може да причини обриви и раздразнение на кожата. А ако бебето ви е показало някакви хранителни алергии към други плодове и продукти, помислете за въвеждане между 10-12 месец.
Използвана литература
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10722767/
https://parenting.firstcry.com/articles/kiwi-for-babies-benefits-recipes-and-more/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2444340917000401
Отзиви