ЗАХРАНВАНЕ С БОБОВИ КУЛТУРИ
Направи ми впечатление, че когато споделям рецепти с бобови култури, често се случва да получавам запитвания, относно въвеждането им. Много често ние майките в желанието си да изберем най-доброто за децата си ставаме ненужно свръх-протективни (научно необосновано имам в предвид). Включително и за подбора на храни.
Обикновено бобовите култури се въвеждат в бебешкото меню около 7-8 месец. Въпреки посочените ползи, за да се презастраховат, много майки избягват дълго време въвеждането им, тъй като за тях е известно, че образуват газове и могат да раздразнят стомахчето на бебето. Правилната обработка и приготвяне на боба обаче ще намали до голяма степен този ефект, а и да не забравяме, че не е задължтелно всяко дете да реагира при консумацията му. Друга причина за отлагането може да бъде и времеемкото приготовяне на този иначе чудесен продукт.
Ами консерва?
Вероятно смятате, че консумацията на консервирани храни ще навреди на здравето на децата ви? Може би сте загрижени за потенциалните опасности от така страшния бисфенол А (BPA)? Това е химикал, широко използван за облицоване на консерви за храни и напитки, който се съдържа и в пластмаси (например бутилки за многократна употреба). Наскоро Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) съобщава, че BPA е безопасен при много ниските нива, които се срещат в някои консервирани храни. Ако все пак това ви тревожи, може да изберете консервирани продукти в стъклен буркан. На пазара вече се предлагат много такива видове и на различни марки.
Или пък ви тревожи голямото количество натрии, което съдържат консервираните храни? Минерал, който всички ние, включително децата, трябва да се опитаме да ограничим в диетата си. Вярно е, че консервираните супи, боб и зеленчуци обикновено са с високо съдържание на натрий (сол). Можете да намалите концентрацията като отцедите и изплакнете добре продукта. Проучване установява, че това намалява натрия до 40%.
А може би смятате, че хранителните и полезни вещества на консервираните храни са загубени и съответно не виждате смисъл да ги предлагате на детето си? Според Американската академия по хранене и диетология консервираните и замразените храни са толкова питателни, колкото и пресните. Друго проучване, публикувано в American Journal of Lifestyle Medicine, установява, че хранителните стойности за пресни, замразени и консервирани зеленчуци са с почти еднакво добри хранителни възможности.
Изберете най-доброто за вас и семейството си. Разбира се за предпочитане са варени сушени зърна, тъй като те не съдържат натрий, не са консервирани в съмнителни съдове и т.н. И все пак знайте, че имате и не толкова страшна алтернатива - консерва.
Използвана литература
https://beaninstitute.com/beans-for-babies
https://www.parents.com/recipes/scoop-on-food/are-canned-foods-ok-for-kids/
https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/bisphenol-bpа
Отзиви