МЕРНИ ЕДИНИЦИ В КУХНЯТА НА МАМАCOOLИНАР
Кръщавам най-общо тази статия като „важно в кухнята на мамаCoolинар“, защото ще ви споделя някои отправни точки в моята кулинария. Това са някои дребни бележки, които да вземете предвид, когато изпълнявате мои рецепти. Дребни, но както знаем „в детайлите най-ясно се проявява същността“.
Започвам с моите кухненски мерки. Под домашни кухненски мерки се разбира мерните единици в кухнята и това как да ги изчислите, ако нямате под ръка кантарче или пък специален мерителен съд.
Все по-често получавам запитвания от типа „Колко грама е 1 ч.ч. брашно?“. „На колко се равнява една супена лъжица?“. ,,Колко милилитра е половин чаша?"
Още преди да бъде създадена страничката-блог, когато определях как искам да изглежда „моето местенце“ и как да е презентира информацията в него, бях категорично решена в едно! Мерните единици в моите рецепти ще бъдат кухненски (супена лъжица, чаена чаша, щипка и т.н.). T.e. изборът е целенасочен, а не случаен. Какъв беше основният ми довод? Винаги се поставям на мястото на абоната. В случая, моите последователи, които ще изпълняват рецептите. Ако аз попадна на интересна рецепта, но видя, че всички съставки са описани в грамажи, милилитри и др., автоматично ще я подмина или ще се откажа от изпробването ѝ.
В много, много редки случаи имам времето, желанието и възможностите да изпълня така прецизно която и да е рецепта. А откакто съм майка, шанса да измъкна кухненската везна от най-високия шкаф, граничи с 1%. Блогът е насочен предимно към изтощени майки и заети домакини, които искат да приготвят нещо бързо и лесно за своето семейство, без това да им коства 1 час от съня на бебето или пълна мивка със съдове. Една от основните „мисии“ на мамакулинар е да спестява време и нерви, и да направи готвенето една идея по-приятно и забавно.
Разбира се, давам си сметка, че за да бъдат успешни моите рецети (с тези кухненски мерки) се иска и голяма доза кулинарен усет. Най-малкото, защото моята и вашата чаша се различават, представата ни за „бухнало, меко, жилаво“ и др. подобни, времето за изпълнение на рецептата също. Вероятно, за по-неуверените в кухнята ще е много по-лесно да виждат точни количества в блога ми. За по-пипкавите рецепти използвам мензури за определяне на количествата и ви споделям точните мерни единици. За останалите случаи отделих време да измеря количествата, на които отгварят моите кухненски съдове. В зависимост от това какво мерите, грамажа и милилитрите ще са различни! Затова ви споделям някои от най-често ползваните съставки.
Може да използвате и различни кулинарни конвектори, като този, с който да определите точно количество.
И все пак, дори и да объркате кухненските мерки в рецепта, то не се притеснявайте. Най-добрите ястия се получават с много експерименти, а доста често са и резултат от случайни грешки! Не бързайте да извърляте в кофата, често грешките са поправими.
Още няколко бележки:
- Имайте предвид, че моята фурна вероятно е различна от вашата и времето за приготвяне на дадено ястие ще варира. Що се отнася до печива, водете се не толкова по минтутите до готовност (при дадени градуси), а от теста за „суха клечка“. Ако печете зеленчуци или месо, проверете готовността им с вилица.
- Почти всички десерти, сладки закуски и подобни в блога, са приготвени с малко количество захар или подсладител, тъй като са предназначени за малко дете (и майка, която се старае да се храни здравословно). На много възрастни рецептите ще им се сторят безвкусни или с недостатъчно сладост. Ако обичате да хапвате по-сладко, просто имайте предвид написаното и добавете захар по ваш вкус.
- Описаните продукти в повечето рецепти са за малки количества ястия. Предимно 2-3 порции за дете или 1-2 порции за възрастен. Ако планувате да сготвите някоя рецепта за повече хора, обърнете внимание на количествата и ако е необходимо удвоете.
Отзиви