ПОДХОДИ ПРИ ЗАХРАНВАНЕТО. КОЕ КОГА СЕ ВЪВЕЖДА?
Днес отново се гмуркаме в дълбините на захранването.
Първо да отбележа, че информацията в тази публикация, както и всичко в страничката е с информативен характер. Тук споделям личния си опит, както и какво съм научила през последната година, откакто активно се интересувам от бебешко и детско хранене. Нямам за цел да давам медицински съвети! Проследяването на захранването и следенето на здравословното състояние на вашето дете, трябва да се осъществява от вашия личен лекар или педиатър.
Много често получавам запитвания кой продукт, в кой месец се въвежда; как и кога се въвеждат алергени. Точен отговор обаче НЯМА. Това е така, защото от вас зависи кой подход на захранване ще изберете и до колко ще се придържате към него. Най-просто можем да ги разделим на нов/съвременен и стар. В България, като че ли все още вторият е по-широко разпространен. Например у нас известна (стара) препоръка е захранването да започва с плодови сокове, което абсолютно се отрича в западните държави. Друг ярък пример е че в страни като Великобритания и Англия се въвежда цяло яйце, докато у нас е прието първо да се въвежда жълтък (към 7-ми месец), а белтък едва към годинка. За радост и у нас все повече се случват положителни промени. Младите родители са все по информирани, голяма част от педиатрите са отворени към новите промени и подходи.
Споделям с вас, в инфограики, съвременните препоръки на Американската педиатрична асоциация, относно захранването. Аз самата се доверявам на тях, тъй като вече има събрани достатъчно доказателства в полза на ранното въвеждане на храни алергени.
Бележки:
За да бъдем обективни и да вземете вашето информирано решение, относно захранването на детето ви, вижте и препоръките на нашето Министерство на здравеопазването и НЦООЗ.
Отзиви